Putting a Value on That

Recently I tagged along with my mom to the grocery store. She was in town visiting and she’s a fantastic cook and was planning on making an amazing meal for her best friend who she was staying with.

It wasn’t just any grocery store, though. We were entering the yuppie-hippie grocery store. A full third of the store was just produce so I figured this was a good time to check out prices for the in season, organic produce.

I haven’t updated it in awhile – here it is February and I still haven’t finished 2012’s totals – but on the right hand column we keep track of what we spend and save running our urban farm. I base the prices on the unit costs for a similar item if I was purchasing it elsewhere – whether it was the farmers’ market, the grocery store or a roadside stand. If I see similar items at different prices I take the average.

Since I don’t make it into a grocery store very often, especially one with such a large selection of (organic) produce I figured I’d start jotting down some of the prices of items I normally don’t find at the farmers market (or the normal grocery store, for that matter) but that I grow at home. If the produce came in a bunch or was priced individually I weighed it to figure out the cost per pound.

As I went through row after row of vegetable, weighing and jotting down prices I quickly began to realize that there is no way in hell I would ever spend that much money on produce. Cute little of bunches of arugula that only weighed a 1/4 lb were going for $2.49 or $9.96/lb. Nearly $10 for a green that practically grows wild in my yard with no known pests. For realz? Do people actually spend this much for arugula? Well, now that I think about it, a similar amount sold at my local farmers market goes for $2 a bag or about $8/lb. That can’t be right. The dandelion greens (yes, they even had those) were half the price of the arugula, and in my (not so) humble opinion they are harder to find commercially. They too grow like a weed in my yard, and I can say I wouldn’t pay $5/lb of them either.

There’s a balancing act when you grow food yourself. I grow it because I wouldn’t pay what this yuppie-hippie store charges for the items that cost me just a couple of dollars in seeds for a year’s supply. If I didn’t grow it I probably still wouldn’t buy it so am I really saving money? Probably not. But there are items that I would buy, like apples (they have them for $3.99/lb, but at the farmers’ market they are $1.50/lb for organically grown), I just wouldn’t buy them at that particular grocery store. So which price do I go with? The farmers’ market price, of course.

The other side of the coin is when I think an item is worth more than what they sell it for. Potatoes, corn, onions, garlic and winter squash should be more than the $0.99-$1.99/lb just because they require so much more space, time and skill to grow. But the cost is what it is so in fairness that’s what I use in my spreadsheet. I’ll be honest though, it pains me to enter the low numbers.

As I peruse the farmland listings and calculate how much it would cost us to have a farm I really have to wonder how the hell we would ever make enough money selling vegetables to pay for the farmland it’s grown on? While that $10/lb for arugula sounds like it could do it, it’s important to realize that the farmer that’s growing it is lucky to get $2/lb for it. The remaining $8 goes to transport, distributors and the grocery store. Direct sales would have to be the way to go and lots of high value crops (*cough* heirloom tomatoes *cough*) to make up for the lower value crops.

 

 

Comments

  1. Your use of the term “yuppie-hippie” seems derogatory in nature, so I am curious to know how you define “yuppie-hippie.”

    • Melenita, a yuppie-hippie market is one that caters only to wealthy foodies that are also environmentally conscious. Nothing derogatory, but not a place that the average person can afford to go to on a regular basis. I would love to be a yuppie-hippie.

      • Thank you for explaining. I think that many times using terms like that can come across as judgmental, like using the term “Whole Paycheck” to refer to Whole Foods, for example. We’re all in different places on our journey through this life, that is for sure. :)

  2. Lynette Smith-Henderson says:

    I love the fact that you have addressed the issues of these “yuppie-hippie” stores and the produce they provide. I myself love to drool over the perfect produce but will very rarely purchase, unless they are say the perfect Mango that I have to have with a curried dish! My choice also would be to grow it, if it’s not in my yard, I will go to the farmer’s market! At least I am supporting local at that point! Grow on! I also prune my own fruit trees, harvest, can and dry things! But maybe I am just a tree hugger at heart!?

Speak Your Mind

*


four × 8 =